21 Aralık 2015 Pazartesi

Milletvekillerimiz, Milletvekili olduklarında Anayasamıza göre yemin ederler.

TÜMER DİYOR Kİ:
SEVGİLİ OKURLAR,
Milletvekillerimiz, Milletvekili olduklarında Anayasamıza göre yemin ederler.
Anayasa'ya göre;
Millet Vekilleri'nin andı şöyle:
"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."
Bu yemine göre, bütün milletvekillerinin ve Hükümetin Devletin varlığının devam ettirilmesi için, çaba göstermeleri ve devletin bağımsızlığını korumaları; Yani, dış güçlere karşı devleti korumaları ve ekonomik, siyasi hiçbir devletin boyunduruğu altına girmemek için gereken mücadeleyi yapmaları gerekmektedir.
Ne vatanın ve ne de milletin bölünmemesi için de gereken çabayı göstermek zorundadırlar..
Milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacaklarını da taahhüt etmişlerdir.
Demokratik ve laik Cumhuriyet rejimine ve de Atatürk ilke ve inkılâplarına da bağlı kalacaklarına dair söz vermişlerdir.
Bununla da kalmayıp, toplumun huzuru, refahı, milli dayanışma ve de adalet anlayışı içerisinde, herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması için Anayasa’ya sadık kalarak, Anayasa’dan ayrılmayacaklarına da söz vermişlerdir.
Bu sözleri de Büyük Türk milleti önünde, namusları ve şerefleri üzerine ant içerek yapmışlardır.
Gayet güzel bir yemin…
Anayasamızda da buna benzer hükümler yer almaktadır.
Ancak, bugün bakıyoruz, devletin varlığı ve bağımsızlığı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliği, hukukun üstünlüğü tehlikeye girmiştir.
Demokratik, laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına da saldırılmakta ve de küfürler edilmektedir.
Toplumun huzur ve refahı kalmamıştır.  Milli dayanışma ortadan kalkmış, yandaş dayanışma öne çıkmıştır.
Adalette eşitlik ortadan kalkmış, insan haklarından ve temel hürriyetlerden bahsedilemez duruma gelinmiştir…
Anayasa’ya sadakat kalmamış, büyük Türk milleti ortadan kaybolma noktasına gelmiştir.
Demek ki, bir yerlerde yanlışlık yapılmış ve yapılmaktadır.
Böyle olunca, duyarlı halkımızdan bazı kesimler, facebook’ta, googleda, twittırda yukarıdaki yemine sadık kalarak gruplar kurmuşlar, Atatürk’e,  Demokratik ve Laik Cumhuriyete sahip çıkmak, vatanın bölünmez bütünlüğü, bayrağımıza ve dilimize, dinimize bağlı kalarak fikirlerini, düşüncelerini paylaşma yolunu seçmişlerdir.
Ben bu durumu, İstiklal Savaşındaki Kuvay-ı Milliye ruhuna benzetiyorum.
Gruplardan bazıları şunlar: Atatürkçüyüz, Kemalist Olmaktan Guru Duyanlar, Atatürk’ün izindeyiz Cumhuriyet Halk Partisi grubu, Atatürkçü sol yürek, Cumhuriyetçiler birleşelim,(50 bine yakın üyesi var.) Öz Atatürkçü ve vatan sevenler, (28 bin üyesi var.),
Atatürk Türkiye’si, Atatürkçü Türkiye, (50 bine yakın üyesi var.), Sözde değil, özde Atatürkçüler. Korkmuyorsan Gel. (20 bin korkmayan üyesi var.), Atatürkçüler mekânı, Çağdaş Türkiye Platformu, (15 bin üyesi var), Atatürkçü Düşünce Derneğinin çeşitli facebook grupları.
Bu kabil daha benim bilmediğim çok grupların olduğuna eminim.
Sevgili grup üyeleri, aynı fikir ve düşünceyi paylaşıyorsunuz. Aynı şeylere üzülüyor ve kızıyorsunuz. Karşınızda kızdığınız ve yönetimden gitmesini istediğiniz kişiler ve siyasi partiler aynı.
Buna rağmen, bazen şahit oluyorum, kendi içinizde bir grup, başka bir grubu beğenmiyor. Böyle bir çalışma başarılı olamaz. Birleşmek ve bütünleşmek gerek.
Halkın eğitilmesi için daha büyük çabalar ve mücadeleler yapmak zorundasınız.
Okumayan, düşünmeyen, araştırmayan toplumlar gerçekleri bilemez.
2015 yılı şer yılı olarak bitiyor. 2016 yılı Türkiye halkı için daha da sıkıntılı geçecek.
Yunanistan ufak ufak adalarımızı işgal ederken, sesimiz çıkmadı. Şimdi sınırlarımızda değişiklik yapılmaya çalışılıyor, komşularımız ile küskünlükler arttıkça artıyor, ekonomik sıkıntı ister istemez büyüyecektir.
Yukarıda belirttiğimiz yemine sadık kalanlar kaç kişi, bunu da bilemiyoruz. Umudumuz azaldıkça azalıyor. Bölünmenin, parçalanmanın zamanı değil. Birleşmenin zamanı.
Bu nedenle, Milletvekillerinin ettiği yemine, halk olarak, Türk Milleti olarak bizler sadık kalalım ve ülkemize sahip çıkalım.
Ulusal Haber internet gazetesi sizlerin gözü, kulağı ve sesi olmaya hiçbir karşılık gözetmeden devam edecektir.
Bizlerin sponsoru yoktur. Hiçbir kurum ve kuruluşla ortaklığımız yoktur. Kendi gücümüzle, kendi imkânlarımızla özverili dostlarımızla, yazarlarımızla sizlere hizmet aşkıyla 2016 yılında da yayınlarımıza devam edeceğiz inşallah.
Aynı fikir ve düşünce de olan grupların bir araya gelmesi için öncülük yapmaya hazırız.
Bu nedenle, bizlere meyl adreslerinizi lütfen bildirin.
2016 yılının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını, yurtta barış, dünya da barış içerisinde yaşamamızı temenni ederiz.
***
21.12.2015
Zekeriya Tümer

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder