18 Haziran 2015 Perşembe

DEVLETİN TEPESİNDE KÜSKÜNLÜK OLMAZ!..

TÜMER DİYOR Kİ:
DEVLETİN TEPESİNDE KÜSKÜNLÜK OLMAZ
7 Haziran seçimleri bitti.
Oyunu kullanan vatandaşlar, tek başına bir partinin ülkeyi yönetmesini istemediler.
Ülkenin Başkanlık sistemi ile de yönetilmesine karşı çıktılar.
Seçim meydanlarında iktidar partisi AK Partiyi iktidardan indirebilmek için başta C.H.P.- M.H.P. ve HDP olmak üzere seçime giren tüm partiler AK Partiye saldırdılar.
Netice meydanda. 
Yüksek seçim kurulu birkaç gün içerisinde kesin sonuçları açıklayacak.
Kesin olmayan sonuçlara göre AKP % 41 oy alarak 258 milletvekili ile gene birinci parti oldu.
C.H.P. % 25 e yakın oy alarak 132 milletvekili kazanabildi.
M.H.P. % 16.29 oy aldı ve % 13. Oy alan HDP ile aynı sayıda 80 er milletvekili çıkarabildiler.
AK Partinin yanlış politikalarını halka anlatan ve 17-25 Aralık olayının soruşturulmasını isteyen C.H.P.-M.H.P ve H.D.P AK Partinin tek başına iktidar olmasını engelledi.
Her üç partide hem AK Partiye ve hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı tavır sergilediler.
7 Haziran Milletvekilliği seçiminde de ülke halkı oyunu kullanırken gerekeni yaptı ve kimseye tek başına hükümeti kurma yetkisi vermedi.
Şimdi ne olacak?
Muhalefet partilerinin AK Parti ve Cumhurbaşkanı hakkındaki bazı düşünceleri aynı.
Ancak, H.D.P’nin Öcalan ve PKK ile ilgili görüşleri, Kandil’in gölgesinin altında hareket etmesi, birçok Türk ve de Kürt halkına ters geldiği gibi haklı olarak M.H.P. ye de ters gelmektedir.
Bu nedenle, M.H.P. ile H.D.P.nin yan yana gelmeleri söz konusu olamayacaktır.
Muhalefete düşen üç parti de AK Parti zamanında yapılan yolsuzluklarla ilgili hesap sormak istemektedirler.
Herkesin de bildiği gibi devletin temel taşları yerinden oynadı.  Bunların yerine oturması ise güçlü bir Hükümet kurulması ile olabilir.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti başkanı şu an Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’da ne kendilerinden ve de partili olan arkadaşlarından hesap sorulmasına taraftar olmazlar ve izin de vermezler.
Birinci parti olan AK Parti yanına muhalefet partilerinden birini alabildiği takdirde Hükümet kurulabilir, yoksa ülke çok zaman hükümetsiz kalacaktır. O zaman da erken seçim gündeme gelecektir.
Erken seçimde çok şey değişmez. M.H.P. oy kaybeder. C.H.P. bir iki puan yükselebilir. H.D.P. belki de baraj sınırında kalır, AK Parti hükümeti kuracak Milletvekili çıkarabilir.
Şu an Cumhurbaşkanı olumlu tavır sergilemekte. Kim ne derse desin Devletin en üstünde Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanı ile uyum içerisinde olamayan hükümet başarılı olamaz.
Hükümeti kurma görevi Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı tarafından verildiğine göre, Cumhurbaşkanı kimi isterse ona bu görevi verecektir.
Daha önce Anayasa’yı ve yasaları tanımayan Cumhurbaşkanı, şimdi Anayasaya sarılacak ve Anayasa maddelerinde kendisine verilen tüm hakları sonuna kadar harfiyen uygulayacaktır.
Daha önce de yazdık. C.H.P. Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Cumhurbaşkanı tarafından Hükümeti kurma görevi kolay kolay verilmez.
Kim kendinden hesap soracak kişiye yetki verir.
Şu anda basından ve TV.lardan Parti liderlerinin konuşmalarını izlediğimizde, hiçbirinin birbirleri ile uyum sağlayacaklarını ve bir araya gelerek Hükümet ortağı olacaklarını pek zannetmiyoruz.
Bu nedenle Türkiye’yi zor koşullar altında idare edebilecek istikrarlı bir hükümetin kurulması kolay olmayacak. Devletin tepesinde küslük ve kırgınlık olmaz. 4 partinin de aklını başına toplayıp, kendi çıkarlarını değil, ülke çıkarlarını düşünmeleri gerek. Ülkenin birlik, beraberlik ve huzur ortamına ihtiyacı var. İlkeler çerçevesinde mutlaka birleş ilmeli ve istikrarlı, güçlü bir hükümet kurulmalı.
Mübarek Ramazan boyunca bol bol dua edelim de ülke Hükümetsiz kalmasın, temel taşları yerinden oynayan Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir Hükümete sahip olsun. Geçmiş teki hatalar tekrarlanmasın, huzur ve ekonomik kalkınmayı sağlayan istikrarlı ve güçlü bir devlet yapısı oluşsun.
“Devletin malı deniz yemeyen domuz” düşüncesinde olanlar inşallah bundan sonra Hükümet içerisinde yer almazlar.
Amiiiiinnn diyelim.
Not: Siyaseti çok iyi uygulayan,  Barajlar Kralı Çoban Sülü, 9. Cumhurbaşkanı kurt politikacı Süleyman Demirel’de 91 yaşında hakkın rahmetine kavuştu. Demek ki bu dünya kimseye baki değil.
Sevapları ve günahları ile eşi Nazmiye hanımın yanına o da gitti. Kenan Evren’le bakalım orada hesaplaşacak mı?
Rahmetli Demirel ile olan ufak bir anımı bundan sonraki yazımda anlatmak isterim.
Dün dündü, bugün ise bugün. Allah rahmet etsin, mekânı cennet olsun.
Zekeriya Tümer
ulusalhaber@hotmail.com.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder